respawnpoint.cz

RZE představuje svou hru Bukkaku, jenž doprovodí krátký snímek Peekaboo

respawnpoint.cz

Znáte-li indie tituly jako Fatal Error, či Debteh, pak vám něco bude říkat i jméno Lukáš Řezníček a jeho RZE Studio, které se vedle vývoje indie her soustředí také na webdesign a kreativní grafiku obecně. Lukáš v tuto chvíli rozhodně nezahálí a připravuje svůj nový indie hororový titul jménem Bukkaku, který doprovodí také krátký animovaný film Peekaboo – The Story of Bukkaku.

Více informací
siliconera.com

Bukkaku Is A Fighting Game That Brings The “Kawaii” Look To Mexican Art

siliconera.com

They describe it as bringing the “popular style called Kawaii” to Mexican art styles. It all looks like crystalline, sharp-edged pieces of pastel-colored felt – soft and hard together. “It’s actually very close to folding origami, which folding principles is one of main concepts of complexity and beauty in the game. The game will be based on polygon art (flat for now),” writes the creator.

Více informací
Vortex #101

Vortex #101

vortex.cz

O nutnosti, či nezájmu „být vidět“ jsme si pak povídali s Lukášem „RZE“ Řezníčkem, který má rozpracovaných několik prototypů a ten poslední tlačí k vydání. Jmenuje se Bukkaku a stejně jako všechny předchozí Lukášovy počiny se i tato hra vyznačuje velmi originální a výraznou polygonální a jinak experimentální vizuální stránkou.

Více informací
zing.cz

Rozhovor s Lukášem „RZE“ Řezníčkem

zing.cz

Indie projekty to v současné době nemají jednoduché. A vzhledem k tomu, kolik se jich každou chvíli objeví jak ve světě, tak i u nás, není lehké přijít s opravdu originální, případně neokoukanou myšlenkou, která má potenciál zaujmout co nejširší okruh hráčů. Nedávno jsem měl možnost vyzpovídat ambiciózního tvůrce a designéra netradičních projektů, které překonávají hranice tuzemské indie tvorby.

Více informací
ind13.com

BUKKAKU: A SHARP-LOOKING ORIGAMI-LIKE BROWSER MMORPG

ind13.com

BUKKAKU IS A BROWSER-BASED MMORPG PROJECT FROM RZE STUDIOS, THE BRAINCHILD OF CZECH DEVELOPER LUKAS REZNICEK. Despite its really, really unfortunate name, Bukkaku is actually a very sharp-looking (see what I did there?) game that artistically blends Mexican and Asian art styles to create an unusual hybrid full of triangles and other sharp polygons that look like they’re just begging to give you a papercut.

Více informací
geek.com

Terrible Japanese game title will have very tough time in English market

geek.com

Often times, there’s a wide gulf between what one country’s entertainment media considers normal and what the rest of the world considers normal. Sometimes, though, that gulf is completely unintentional, and manifests due to languages being different. A very pretty Czech fighting game is about to learn the hard way that the language of all markets is something to consider when naming your name, at least, assuming success is a priority.

Více informací
gamingilluminaughty.com

Bukkaku Is Going To Make An Impression On Your Face

gamingilluminaughty.com

I’m willing to bet many of you read that title incorrectly. Don’t worry, you’re not on trial. Since you’re already here might as well learn about a new game called Bukkaku. Bukkaku is an upcoming MMORPG in development for PC. No word on how the game will play, but we do know it uses an interesting origami style. Keep an eye on this one. Could turn out cool.

Více informací
thegg.net

Bukkaku – RZE´s Origami-like browser Mmorpg

thegg.net

Well, right off the bat. I like the visuals and the concept of “Bukkaku”, but in all honesty…The name choice could have been better (insert adult XXX joke here). Nevertheless, I hope that people will be able to look past the name and give “Bukkaku” a fair chance. Well, at least if you like the idea of playing a game that´s like a mix of Origami, Pokémon, Mexican and Asian culture (“Pokémon samurai with weapons and spells.”, as RZE has described the game themselves).

Více informací